UU

Etkinlik Takvimi

Uçak Motoru Tasarım Yarışması Dünya İkinciliği

12 Ağustos 2016 14:30 - 15:30

FAKÜLTEMİZ İTÜ BeEngine Takımı "UÇAK MOTORU TASARIMI YARIŞMASI"NDA DÜNYA İKİNCİSİ OLDU

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA), Hava Solunum İtki Sistemleri Entegrasyon Teknik Komitesi (ABPSI), Yüksek Hızlı Hava Solunum İtkisi (HSABP) ve Gaz Türbin İtkisi (GTE) komiteleri tarafından organize edilen “Uçak Motoru Tasarım Yarışması’nda İTÜ BeEngine takımımız şampiyonluğu çok az bir farkla kaçırarak dünya ikincisi oldu.

Yarışmada üniversitemizi, danışmanlığını Fakültemiz Uçak Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Onur Tunçer’in üstlendiği ve 2015/2016 Eğitim öğretim yılında Fakültemiz Uçak Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan İTÜ BeEngine takımı üyeleri Olcay Sarı ile Orçun Bulat temsil etti.

 

Yıl içinde hazırladıkları teknik raporun değerlendirilmesi sonucu, tüm dünyadan gelen onlarca rapor arasından seçilerek üç finalistten biri olan ekibimiz, Amerika'nın Salt Lake şehrinde düzenlenen 52. Joint Propulsion Conference etkinliğine davet edildi. Bu saygın konferansa katılan takımımız, jüri üyelerinin karşısında tasarımlarını sundu ve ikinci oldu. 

ABD’de her yıl düzenlenen yarışmanın bu seneki konusu ise ülkemiz de dahil birçok ülkenin askeri pilot yetiştirmek için kullandığı T-38 ses üstü eğitim uçağına alternatif motor tasarımı oluşturmaktı. NASA’nın astronot eğitimlerinde de yararlanılan bu uçak için AIAA tarafından düzenlenen yarışma kapsamında kabiliyeti artırılmış, aynı zamanda yakıt tüketimi de düşürülmüş bir art yakıcılı (jet motorlarında egzoz gazları üzerine yeniden yakıt püskürterek yanmamış egsoz gazlarını tekrar yakarak itme sağlayan sistem) turbofan motorun kavramsal tasarımı gerçekleştirildi. 

Uluslararası arenada ülkemizi ,üniversitemizi ve  Fakültemizi temsil eden  öğretim üyemiz Doç.Dr.Onur Tuncer’in şahsında öğrencilerimizi yürekten kutlar, başarılarının devamını dileriz. Ayrıca takımımıza maddi destek sağlayan sponsorlarımız GE Türkiye ile Türk Hava Yollarına da en derin şükranlarımızı sunarız.

itu_beengine_-(1)
itu_beengine_-(2)
itu_beengine_-(3)