UU
imkanlar
12
Eki 2017
ROTEK İskoçya'dan Dünya birinciliğiyle döndü! Sancak göklerde

rotek_sancak1
İTÜ Roket Teknolojileri Takımı (ROTEK),  Fakültemiz bünyesinde, Fakültemiz Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Zahit MECİTOĞLU danışmanlığında ve Uçak Uzay Mühendisliği Bölümü Y.Lisans öğrencisi Ümit YELKEN başkanlığında faaliyetlerini sürdürmektedir. Ahmet S. SAVAŞ, Mihriye TEKİR, Erdem ADIGÜZEL, Erdem ÖRGÜLÜ, Ali Kaan GÜVEN, Coşkun F. DURSUN ve Manohur C POONYTH   yarışma ekibinin diğer elemanlarıdır.

21-28 Ağustos 2017 tarihinde İskoçya’da düzenlenen International Rocket Week 2017 (IRW2017) yarışmasına tamamen kendi üretimi olan roketleriyle payload kategorisinde katılan ROTEK ekibi dünya birinciliğiyle ülkemize döndü. İstenilen irtifayı sağlayan ve gelişmiş faydalı yükleri sayesinde dikkatleri üzerine çeken ekip uçuş sonrası başarılı bir kurtarma operasyonu yaparak puanları topladı.

Yarışmada 100’den fazla roketin ateşlendiği yarışmada ROTEK tasarladıkları tamamen güneş enerjisi ile çalışan faydalı yükleri ile dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir. Apogee noktasının 22 metre altında ayrılma sistemi faydalı yükü serbest düşüşe bırakmış ve Sancak roketi göklerde üzerine düşen görevi yerine getirmiştir.

İTÜ ROTEK’in şu anki çalışmaları arasında uzay sınırı roketi ve sıvı yakıtlı roket motoru ar-ge çalışmaları da bulunmaktadır.

Değerli öğretim üyemizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamı diliyoruz.