UU
imkanlar
14
Haz 2017
İTÜ UUBF APIS TAKIMI “Uluslararası Cansat Competition 2016” Birincisi

İTÜ UUBF APİS takımı, Moğolistan’da gerçekleştirilen “Cansat Competition 2016” yarışmasından birincilik ödülünü almıştır. APİS Model Uydu takımı üyeleri Uzay Mühendisliği öğrencileri Mert Menekşe, Gürkan Önal ve Ataberk Arman Kayhan olup, danışmanları Prof.Dr. Alim Rüstem Aslan’dır.

“Cansat Competition 2016” yarışması 22-23 Eylül 2016 tarihleri arasında Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur’da gerçekleştirilmiştir. Yarışma ülkemizin de üye olduğu Asya Pasifik Uzay Birliği (APSCO) ile Moğolistan Hükümeti Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından düzenlenmiştir.   Yarışma 2017 yılında Çin’de düzenlenecektir.

Yarışmada görev model uydunun (Cansat) roket fırlatma rampasından rüzgar hızına bağlı olarak 50 metre uzaklıkta bulunan bir  hedefi fotoğraf ya da video yoluyla tespit etmesidir. Ayrıca, model uydu rüzgar hızı, sıcaklık, basınç, GPS, nem, yükseklik, 3 eksende ivme ölçer, 3 eksende  jiroskop bilgilerini ve kamera açısını anlık olarak yer istasyonuna iletmelidir.

Yarışmaya APSCO üye ülkelerinden davet ile en iyi takımlarını göndermeleri istenmiştir. TÜBİTAK tarafından yapılan ülke bazındaki inceleme sonucu İTÜ den APİS takımı davet edilmiştir. APİS takımı 3 kişilik bir alt ekip kurarak UUBF Dekanlığı onayını da alarak yarışmaya katılma kararı almıştır. Bu yıl daha önce ABD’de yapılan CanSat 2016 yarışmasından (APİS bu yarışmada Türk ekipleri arasında en iyi dereceyi yapmıştır) arta kalan malzemeler ve UUBF tarafından sağlanan seyahat desteğini kullanarak yarışmaya hazırlanmış ve katılım sağlamıştır. 

Yarışma birincilik sertifikası ve ödül alma fotoğrafı aşağıda verilmiştir: